Пројекти

Биодиверзитет Гледићких планина на територији града Крагујевца

Пројекат се бави испитивањем биолошке разноврсности Гледићких планина на територији града Крагујевца. Замишљен је као теренски и лабораторијски рад у циљу идентификације и утврђивања свих органских врста које живе на овом подручју, њихов попис, тип станишта на коме живе, бројност и дистрибуцију организама. Посебан акценат би био стављен на проучавању инвазивних, штетних, лековитих, ароматичних, јестивих, отровних и заштићених врста, које могу да штете људима пре свега, али и да буду корисне. У пролећном, летњем и јесењем периоду, утврдиће се и испитати који организми и где живе на испитиваном подручју. Пројекат је значајан и због чињенице да се на испитиваном подручју налази и најстарија хидроакумулација на Балкану – Грошничко језеро (Водојажа), одакле се део града Крагујевца снабдева пијаћом водом.

Сам пројекат и његови резултати би били промовисани у средствима јавног информисања током целог периода реализације пројекта.

Резултати овог пројекта би представљали драгоцене податке о биодиверзитету до сада слабо истраженог подручја који би имали вишеструки значај за град и његове грађане, како због људи који ту живе и раде, тако и због креирања туристичких понуда и могућности креирања урбанистичких планова и планова заштите овог подручја.

Активности предвиђене овим пројектом биле би реализоване у складу са активностима предвиђеним ЛЕАП-ом града Крагујевца за период 2010.-2014. године.

У реализацији пројекта учествују:

Филип Вукајловић, руководилац пројекта и координатор за зоологију,
Филип Грбовић, координатор пројекта и координатор за ботанику,
Дубравка Радуловић, координатор за микологију,
Милош Радаковић (орнитологија),
Милош Поповић (ентомологија),
Ненад Живановић (ентомологија),
Данијела Никодијевић (херпетологија),
Јелена Николић (стоноге),
Селена Милошевић (ентомологија),
Моника Радуловић (ботаника),
Милица Николић (ботаника),
Ивана Цвијетан (ботаника),
Ана Миљанић (микологија).

Обрада материјала урађена у лабораторијама Институту за биологију и екологију и Института за хемију на Природно-математичком факултету у Крагујевцу.

Галерија слика са пројекта