АКТИВНОСТИ НА ПОПУЛАРИЗАЦИЈИ НАУКЕ

У ПЕРИОДУ 2015-2018. ГОДИНЕ

 

-        Наставници  и сарадници Факултета  били  су  током протекле 3 школске године

(2015/16, 2016/17 и 2017/18) ментори ученицима  основних  и средњих школа у оквиру сарадње са Центром за таленте, као једним од значајнијих ресурса за развој и унапређење образовања младих. Факултет је био и домаћин регионалних смотри талената у организацији Центра за таленте.

-        Акваријум,  организациона   јединица   Института   за  биологију    и  екологију,  је

студентима других универзитета, као и ученицима основних и средњих школа из Србије,  организовао низ едукативних програма везаних за конзервацију биодиверзитета копнених вода у ex-situ условима. Кроз овај програм сваке године  прође више стотина полазника. Сваке године Акваријум има преко 10 000 посетилаца.

-        Кроз едукативне активности на терену Ботаничке баште се  реализује  промоција  и

ширење свести о потреби очувања биодиверзитета. Ученици различитих узраста имали су прилике да у овом периоду учествују у раду едукативних радионица.

-        Чланови Друштва математичара Србије – Подружнице Крагујевац  са седиштем  на

ПМФ-у, професори Института за математику и информатику Факултета, радили су и током протекле 3 школске године као чланови многих републичких комисија и управних тела Друштва математичара Србије,

-        Наставници Института за физику активно су у током протекле 3 школске године

радили као чланови управних тела Друштва физичара Србије.

-        Наставници Института за биологију и екологију су током протекле три школске

године били активни чланови Српског биолошког друштва и Српског биолошког друштва „Стеван Јаковљевић“

-        Наставници и асистенти Института за математику и информатику били су

ангажовани на извођењу наставе из информатичких предмета за специјализована математичка и информатичка одељења у Првој крагујевачкој гимназији, дајући значајан допринос раду са талентованим ученицима.

-        Опсерваторију  BELEROFONT   сваке годуне  посети велики  број   ђака, студената

и грађана, што је један од начина да се промовише астрономија, а и физика уопште.  Настављена је сарадња са аматерским астрономским друштвом „Aristarh” из Крагујевца и Савезом астронома аматера Србије. У оквиру астрономије одржан је низ семинара везаних за занимљиве теме Сунчевог система, а организоване су и посете са телескопом у школама где ђаци могу из школског дворишта да посматрају небеске објекте.

-        Истраживачи   Факултета,  запослени   на   пројектима  Министарства        просвете,

науке и технолошког развоја Републике Србије, стипендисти Министарства, као и студенти свих нивоа студија су године учествовали  на манифестацијама „Ноћ истраживача“  у септембру 2015, 2016 и 2017. године.  Уз помоћ занимљивих садржаја младима је успешно приближена наука. Тема манифестације 2016. године  била „Миграције и путеви“,у оквиру које је било постављено 40 радионица, а  2017. године  „Знање на први поглед“. Главна дешавања била су на Ђачком тргу, испред Прве крагујевачке гимназије. Уз помоћ занимљивих садржаја младима је успешно приближена наука.

-        У Институту за математику и информатику Факултета су  реализоване активности

у оквиру Математичке радионице младих, чија је делатност усмерена према ученицима основних исредњих школа талентованим за математику и програмирање. Полазници Радионице су остварили велики успех у раду.

 

 

АКТИВНОСТИ НА ПОПУЛАРИЗАЦИЈИ НАУКЕ ТОКОМ 2015. ГОДИНЕ

 

-        Институт за биологију и екологију и Институт за хемију Природно-математичког

факултета Универзитета у Крагујевцу су 22.04.2015. године обележили  манифестацију Дан планете Земље. Током ове манифестације, представиле су се организације цивилног друштва из области екологије и заштите животне средине из Крагујевца. Такође, представници компаније FCA Србија су одржали предавање о пракси ове компаније у раду везаном за заштиту животне средине.

-        Наставници   и   сарадници Института за математику и информатику  су  у октобру

2015. године били учесници међународног жирија за избор задатака за такмичење КЕНГУР БЕЗ ГРАНИЦА 2016. На такмичењу Кенгур без граница 2015 је учествовало око 30000 ученика основних и средњих школа;

-        Факултет  је  27. фебруара 2015. године  учествовао   на   Фестивалу  науке  у Првој

крагујевачкој гимназији, а марта 2015. године и на  Фестивалу  науке и уметности који је одржан у Другој крагујевачкој гимназији. 

-        У циљу промовисања природно-математичких наука којима се бави, Факултет је 7.

маја 2015. године учествовао  на манифестацији Фестивал науке у Гимназији у Ивањици, 22. октобра на Фестивалу науке у Краљеву, а  10. децембра 2015. године на Фестивалу науке у Јагодини. На овим манифестацијама су на  атрактиван, занимљив и популаран начин представници свих института Факултета радили на популаризацоји науке и промовисању студијских програма Факултета.

-        Факултет је у фебруару 2015. године учествовао на трибини у склопу манифестације

Дани крагујевачке књиге. Професор др Борис Фуртула учествовао је у дискусији поводом представљања издавачке делатности Универзитета у Крагујевцу.

-        Факултет је био суорганизатор међународне научне конференције: „Serbian

Conference on Spectral Line Shapes in Astrophysics“.

-        Факултет је подржао припреме најбољих студената и организовање „Приматијаде

15“ у циљу постизања  што бољих успеха у знању.

 

 

АКТИВНОСТИ НА ПОПУЛАРИЗАЦИЈИ НАУКЕ ТОКОМ 2016. ГОДИНЕ

-          

-         Факултет је 8. децембра 2016. године учествовао на манифестацији Фестивал науке

у Краљеву, а 26.02.2016. године на Фестивалу науке у Првој Крагујевачкој гимназији.

-         У циљу промовисања природно-математичких наука којима се бави, Факултет је  4.

и 5. марта 2016. године учествовао  на првом фестивалу науке „ПРОТОН”, организованом од стране  Природњачког центра Србије у Свилајнцу. Истраживачи и студенти Института за биологију и екологију још једном су своју научну делатност представили на интересантан и занимљив начин.

-        Други Фестивал акваристике, тераристике, рекреативног риболова и риболовног

туризма, под називом „FISH & REPTILES FEST”, одржан је 07. и 08. маја 2016. у просторијама свечане сале Природно-математичког факултета у Крагујевцу, као и просторијама „Акваријума Крагујевац”. Организатори фестивала су ПМФ -„Aкваријум Крагујевац”, Удружење за промоцију и еколошки маркетинг природних вредности Екомар и интернет портал www.akvasvet.org. Основни циљ манифестације био је да се укаже на разноврсност и лепоту водених екосистема кроз акваристику, рекреативни риболов и риболовни туризам. Такође, циљ је био и да се на једном месту окупи што већи број аматерских и професионалних аквариста, као и да корисници риболовних подручја, удружења која се баве рекреативним риболовом и риболовним туризмом посетиоцима представе потенцијал који Србија има за развој ових делатности. Током Фестивала одржана су едукативна предавања, изложбе фотографија и уметничких слика и радионице за децу.

-        18. маја 2016. године у Институту за физику Факултета  одржан је  једнодневни скуп

под називом „Трагом Теслиних открића“, на коме су представљени модели најпознатијих патената Николе Тесле, као и бројни постери и презентације које описују његов живот и дело.  Истог дана је у свечаној сали Факултета одржан пригодни уметнички програм.

-        Дана  6.10.2016. године  на  Факултету  је  свечано  обележен велики успех научног

часописа MATCH“, који је за 2015. годину имао ИФ 3.858. 

-        У ТЦ „Плаза“ је 19. 11. 2016. године одржан  Фестивал  науке  на коме је учествовао

само Природно-математички факултет. Ова манифестација је била намењена широј популацији са циљем да се промовишу научне вредности нашег факултета. Програм Фестивала је био подељен у два дела: први део је био резервисан за дечје радионице, а у другом делу се наш Факултет представио бројним занимљивим, разноврсним и популарним садржајима.

-        Факултет  је  подржао  припреме  најбољих студената и организовање „Приматијаде

16“ уциљу постизањашто бољих успеха у знању.

 

АКТИВНОСТИ НА ПОПУЛАРИЗАЦИЈИ НАУКЕ ТОКОМ 2017. ГОДИНЕ

 

- Наставници Института за математику и информатику су у сарадњи са студентима смера Професор информатике, а уз подршку компаније Comtrade, организовали трећу по реду програмерску радионицу намењену ученицима средњих школа, под називом MožešIT. Тема радионице била је развој компјутерских игара употребом Unity оквира. На радионицу се пријавило 76 ученика средњих школа, од којих је 40 позвано на учешће. У оквиру радионице, организовано је и такмичење у развоју игара. Тимови формирани од полазника радионице су своје пројекте презентовали у просторијама компаније Comtradе. Најбољи тимови су добили награде.

- Трећи фестивал акваристике, тераристике, рекреативног риболова и риболовног туризма, под називом „FISH & REPTILES FEST”, одржан је 13. и 14. маја 2017. у просторијама свечане сале Природно-математичког факултета у Крагујевцу, као и просторијама „Акваријума Крагујевац”. Организатори фестивала су ПМФ – Центар за рибарство и конзервацију биодиверзитета копнених вода – Aкваријум и Удружење за промоцију и еколошки маркетинг природних вредности – ЕКОМАР. Основни циљ манифестације био је да се укаже на разноврсност и лепоту водених екосистема кроз акваристику, рекреативни риболов и риболовни туризам. Такође, циљ је био и да се на једном месту окупи што већи број аматерских и професионалних аквариста, као и да корисници риболовних подручја, удружења која се баве рекреативним риболовом и риболовним туризмом посетиоцима представе потенцијал који Србија има за развој ових делатности. Током Фестивала одржана су едукативна предавања, изложбе фотографија и уметничких слика и радионице за децу.

- 18. маја 2017. године на Природно-математичком факултету је одржан фестивал „Трагом Милутина Миланковића“. Гост фестивала је био др Лука Поповић који је одржао предавање на тему „Ледена доба“ и господин Ђорђе Нешић, директор музеја Милутин Миланковић у Даљу. Тог дана у Институту за физику Факултета представљена је изложба радова посвећених Милутину Миланковићу. Радове су представили студенти и ђаци средњих и основних школа широм Србије. Најбољи радови су били награђени. Истог дана је у Књажевско-српском театру у Крагујевцу одржан пригодни уметнички програм.

- На Природно-математичком факултету у Институту за физику основана је Радионица примењене физике и електронике за ђаке средњих и основних школа. Радионица је почела са радом 02. октобра 2017. године и реализује се 3 пута недељно са великим интересовањем ђака.

- На Природно-математичком факултету, у Институту за физику, 16.03.2017. године одржан је 13-ти Међународни CERN Мастерклас. Око 40 средњошколаца, углавном матураната, из Крагујевца и околних градова, били су у улози научника који откривају тајне елементарних честица. Они су имали прилику да чују неколико предавања наших познатих научника на тему елементарних честица, затим су активно учествовали у анализи реалних експеримената из Церна и, на крају, у директном укључењу дискутовали са осталим колегама из Церна и других центара где се такође организује Мастерклас.

- Факултет је подржао припреме најбољих студената и организовање „Приматијаде 17“ уциљу постизања што бољих успеха у знању.

- Обележавајући почетак нове школске 2017/18. године, у холу Факултета одржана је пригодна изложба слика крагујевачке сликарке Ане .Петровић.

- Факултет је, у оквиру промоције својих студијских програма и истраживачких активности, током 2017. године учествовао на следећим манифестацијама:

 

-        Екипа сарадника и студената основних, мастер и докторских академских студија са

Института за биологију и екологију, окупљена у оквиру Еколошког истраживачког друштва „Младен Караман“ из Крагујевца, реализовала je пројекат „Популаризација екологије у циљу одрживог развоја руралних подручја Крагујевца“, финансиран од стране Скупштине града Крагујевца, који је имао за циљ популаризацију биологије и екологијe, повећање еколошке свести младих и одрживи развој у руралним подручјима града Крагујевца, кроз организовање фестивала науке у основним школама.

-        Наставници, сарадници и студенти Инстута за биологију и екологију, чланови

Српског биолошког друштва „Стеван Јаковљевић“ Крагујевац, били су активни и током 2017. године. Одржана су два научно-стручна предавања („Пестициди као лекови у циљу сузбијања биолошких акенаса“, 23.02.2017. и „ Инвазивне врсте бескичмењака и риба у воденим екосистемима Србије“, 26.12.2017), три теренска семинара (Велико ратно острво-Београд, 22. 04. 2017, Извориште реке Грзе, 08.07.2017. и Камена шума – Врњачка бања, 14. 10. 2017), као и Годишња скупштина Друштва (24.03.2017). Такође, Српско биолошко друштво је током 2017. године реализовало пројекат под називом „Алергене биљне врсте на територији града Крагујевца“, који је финансирала Скупштина Града.

 

АКТИВНОСТИ НА ПОПУЛАРИЗАЦИЈИ НАУКЕ ТОКОМ 2018. ГОДИНЕ

 

Наставници, сарадници и истраживачи Факултета су током 2018. године узели активно учешће у следећим активностима:

2018. године били учесници међународног жирија за избор задатака за такмичење КЕНГУР БЕЗ ГРАНИЦА 2018. На такмичењу Кенгур без граница 2018 је учествовало око 30000 ученика основних и средњих школа.

·       Екипа сарадника и студената основних, мастер и докторских академских студија са Института за биологију и екологију, окупљена у оквиру Еколошког истраживачког друштва „Младен Караман“ из Крагујевца, наставила је реализацију пројекта „Популаризација екологије у циљу одрживог развоја руралних подручја Крагујевца“, финансираног од стране Скупштине града Крагујевца, који је имао за циљ популаризацију биологије и екологијe, повећање еколошке свести младих и одрживи развој у руралним подручјима града Крагујевца, кроз организовање фестивала науке у основним школама. Такође, реализован је и пројекат „Подизање свести младих о значају и заштити полинатора у Крагујевцу“, финансиран од стране Скупштине града Крагујевца, који је имао за циљ да низом радионица, пре свега намењених младима, укаже на значај полинатора за природу, животну средину и за човека. Посебна пажња је усмерена на медоносну пчелу, њен значај и производe које човек може да искористи. Ученици основних школа су детаљно упознати са животом полинатора, биљкама које опрашују, као и пчелињим производима. Основци су били упознати са начинима на који ону могу да допринесу заштити полинатора, пре свега сађењем полинаторских биљака. Са друге стране, организована је Мала школа пчеларства, намењена популацији студената, где је у практичном раду у Ботаничкој башти стручни тим ПМФ-а и искусних пчелара презентовао начине и методе рада са пчелама, формирање кошница, детаљан рад са пчелама и добијање производа од пчела.

·       Филип Вукајловић, асистент у Институту за биологију и екологију, током 2018. године, у сарадњи са Удружењем грађана ХабиПрот из Београда, учествовао је у изради студија мониторинга различитих група инсеката у ПИО „Власина“, ПИО“ Овчарско-кабларска клисура“ и СРП „Пештерско поље“.

·       Током 2018. године наставници, сарадници и истраживачи са Института за биологију и екологију учествовали су на већем броју међународних и националних скупова:  Serbian Biochemical Society Eight Conference”Coordination in Biochemistry and Life”, Belgrade; 2nd Belgrade BioInformatics Conference – BelBi, Belgrade; XLV ESAO Congress Madrid 2018 “New organs for life”, Madrid, Spain; XXII International Eco – conference, X Eco – conference on Safe food, Novi Sad; 3rd International Conference of Plant Biology (22nd SPPS Meeting), Belgrade; Society of Environmental Toxicology and Chemistry North America 39th Annual Meeting  Sacramento, California; 12th International Working Conference of Stored Product Protection (IWCSPP), Berlin; 7th Balkan Botanical Congress, Novi Sad; XXII savetovanje o biotehnologiji, Čačak, Четврти конгрес физиолошких наука Србије са међународним учешћем, Ниш; 55. саветовање Српског хемијског друштва, Нови Сад; Други конгрес биолога Србије, Кладово; IV симпозијум Српског удружења за протеомику SePA „Интерактомика и гликопротеомика: нови приступи у анализи протеина на великој скали“, Београд; Шести симпозијум секције за оплемењивање организама Друштва Генетичара Србије, Врњачка Бања; VIII конференција Српског Биохемијског Друштва од међународног значаја, Нови Сад.

 

            Уз подршку Министарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије, Град Краљево, Школска управа Краљево и Природно-математички факултет Универзитета у Крагујевцу у оквиру Истраживачког центра Гоч су организовали први истраживачки семинар Научни контакт или Игром до науке за ученике VII и VIII разреда основне школе у периоду од 9. до 12. новембра 2018. године. Семинар је отворила др Габријела Грујић, помоћница министра за дуално и предузетничко образовање.

            На семинару је учествовало 50 талентованих ученика VII и VIII разреда основних школа са територија ШУ Краљево, ШУ Крушевац, ШУ Јагодина и ШУ Чачак. Сви ученици су исказали посебено интересовање за физику и математику и успешно су реализовали задатке постављене у оквиру у две секције:

Обе секције су промовисале интердисциплинарност у образовању младих, односно STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics) образовање које постаје све више актуелна и важна тема у образовању уопште. У реализацији семинара активно су учествовали наставници и сарадници са Института за физику:

  1. др Милан Ковачевић, ванредни професор, Продекан за науку,
  2. др Ненад Стевановић, ванредни професор, Управник Института,
  3. др Саша Симић, доцент,
  4. др Владимир Марковић, асистент,

са Института за математику и информатику:

  1. др Слађана Димитријевић, доцент, Управник Института,
  2. др Сузана Алексић, доцент,
  3. Александар Миленковић, асистент,
  4. Теодора Трифуновић, асистент,

и Катедре за опште образовне предмете:

  1. др Далиборка Поповић, доцент.

   Након уводних теоријских предавања и представљања истраживачких задатака, у духу СТЕМ образовања у оквиру секција из физике и математике ученици су у мањим групама, заједно са предавачима истраживали у оквиру осам мини пројеката.

Пројекти у оквиру секције из физике били су:

1.     Испитивање УВ зрачења на Гочу,

2.     Обновљиви извори енерегије – соларна енергија,

3.     Мини метеоролошка станица на Гочу, 

4.     Упознајмо наше небо телескопом.

Пројекти у оквиру секције из математике били су:

1.     Поплочавање равни,

2.     Проблем четири боје,

3.     Игре на срећу и где је ту математика,

4.     Стратешке игре и како математика може да ти помогне.

Спроведена евалуација семинара код ученика и њихових наставника (пратилаца) говори у прилог оправданости одржавања оваквих активности и велике заитересованости за будуће сличне догађаје.