Ноћ Музеја 20. мај 2017. године

20. мај НОЋ МУЗЕЈА НА ПМФ-у

Зграда ПМФ-а је првобитно намењена Учитељској школи и евидентирана је као споменик културе. Саграђена 1928. године, симетричне је основе и припада правцу модернизованог академизма са елементима класицизма присутних само на прочељу зграде. Фасада је очишћена од сувишних украса и профила и једини елементи су на предњој страни зграде гипсане фигуре: сова, која симболизује знање и глобус, као симбол света. Доњи прозори на централном разманку украшени су гипсаним античким главама. На врху централног прочеља стоје године изградње и доградње. Кров је вишеводан, прекривен црепом. ПМФ је званично постао корисник објекта 1972.

Сви експонати су смештени на Институту за физику и представићемо их по целинама Института:

ФИЗИКА

• Велики Теслин трансформатор
  • Мањи Теслин трансформатор
  • Теслино јаје
  • Генератор струје
  • Модел мотора једносмерне струје
  • Обртно магнетно поље двофазном струјом
  • Обртно магнетно поље трофазном струјом
  • Принцип рада мрежних трансформатора
  • Струјна и напонска резонанција
  • Чујте свој глас на радију - бежични пренос сигнала
  • Модел Земљине прецесије
  • Фукоово клатно
  • Опсерваторија
  • Изложба слика - живот и дело Милутина Миланковића

ХЕМИЈА

• Бенгалске ватре
  • Зелена ватра
  • Свици у боци
  • Вулкан
  • Рука која гори
  • Зелени бљесак
  • На једном делу налазиће се старо посуђе и апарати (реторта, аналитичке ваге...). Посуђе ће бити напуњено различитим растворима (флуоресцентним, златна киса...).

БИОЛОГИЈА И ЕКОЛОГИЈА

ЋЕЛИЈЕ И ТКИВА. 3Д модели који приказују структуру различитих ћелија и ткива, као и неке физиолошке процесе који се у њима одигравају (структура ћелијских мембрана, крвне ћелије, сазревање Де Графовог фоликула, структура молекула ДНК, бактериофаг, грађа и финкција различитих органела итд.)

РАЗНОВРСНОСТ ГЉИВА. Биће изложено више од 20 врста јестивих, лековитих и отровних врста гљива (пупавка, мухара, шампињони, вргањи, генодерме, ћуранов реп). Поставку ће пратити и постер на коме ће бити јасно показане разлике између јестивих и отровних врста гљива које у природи изгледају веома слично.

РЕТКЕ, УГРОЖЕНЕ И ЕНДЕМИЧНЕ ВРСТЕ БИЉАКА. Хербарски примерци великог броја карактеристичних биљних врста, од оних ендемичних, које као самоникле расту само на територији Србије, до угрожених, које се налазе у Црвеној књизи флоре Србије, као врсте са посебним режимом заштите, јер им прети истребљење. Такође, биће изложене и биљке које се не могу срести у нашим крајевима, као што су медитеранске, пустињске врсте итд.

ВЕЛИКО ЦАРСТВО БЕСКИЧМЕЊАКА. Посетиоцима ће бити презентована велика разноврсност бескичмењака, почевши од најмногобројнијих инсеката (најлепши примерци из колекције лептира и осталих инсеката у инсектаријумима), до водених бескичмењака, становника приобаља, али и великих морских дубина (шкољке, ракови, сипе, хоботнице).

СКЕЛЕТНИ СИСТЕМ КИЧМЕЊАКА. На неколико репрезентативних примерака биће показана разлика у скелетном систему кичмењака, нарочито птица и сисара. Такође, биће изложен већи број примерака главеног скелета различитих врста сисара, чиме се доказује њихова велика разноврсност.

ЕКСПЕРИМЕНТАЛНЕ ЖИВОТИЊЕ. Осим за прављење научних колекција, неке од животиња се у биологији користе за извођење различитих експеримента у циљу проучавања функционалне улоге појединих система органа и одвијања различитих метаболичких процеса. У ту сврху најчешће се користе бели експериментални пацови, тако да ће један, у живом стању, бити приказан посетиоцима. Такође, саставни део ове целине биће постер, на коме ће бити показане различите технике и методе које се примењују на овим животињама у научне сврхе, а све у складу са одговарајућим правилима и конвенцијама које се односе на хумани третман према експерименталним животињама.

ИЗЛОЖБА МИНЕРАЛА. Наша земља се одликује великом геоморфолошком разноврсношћу, која се огледа у великом броју разноврсних стена, различитих по пореклу, старости и саставу. Саставни део стена су минерали, од којих ће неки бити предсатвљени на изложби.

МАТЕМАТИКА И ИНФОРМАТИКА

Математичари ће се представити 3-Д тетрисом, математичким мозгалицама (Мозгалице реши вијуге поспеши) и Стратегом (математичким играма у којима је битно направити победничку стратегију).

АКВАРИЈУМ