Нобелова награда за хемију за 2023. годину

Информација за Teams.

Meeting ID: 374 819 887 23

Passcode: eFQ8AX

На овом предавању биће представљени добитници Нобелове награде за хемију за 2023. годину. Укратко ће бити приказан допринос сваког од награђених аутора. На самом крају предавање биће говора о бројим применама открића за које је додељена награда.

Предавач,

Славко Раденковић је рођен 1981. године у Крагујевцу, где је завршио основну школу и Другу крагујевачку гимназију. Основне академске студије хемије на Природно-математичком факултету у Крагујевцу завршио је 2005. године. На истом факултету под менторством професора Ивана Гутмана наставља последипломске студије. Магистрирао је 2007. године, а докторску дисертацију одбранио је 2010. године. Од 2005. до 2012. био је ангажован као асистент на предметима Физичка хемија за студенте хемије на Природно-математичком факултету у Крагујевцу. На истом факултету 2012. године изабран је у звање доцент, а 2018. у звање ванредни професор за ужу научну област Физичка хемија.

Славко Раденковић је био ангажован на неколико националних научних пројеката, а у више наврата боравио у иностранству у циљу даљег усавршавања. У оквиру постдокторског усавршавања боравио је у групи проф. др В. Линерта, ТУ Беч, Аустрија (2009. године), и у групи проф. др П. Бултинка, Универзитет у Генту, Белгија (2010. и 2011. године). Као гостујући истраживач остарио је и боравке у Лабораторији за теоријску хемију, Универзитета Сорбона у Паризу, у групи професора др Брајде (2012. и 2022. године), у групи професора Тејла на Универзитету у Нотингему (2009. године) и у групи проф. Соле на Универзитету Ђирона (2022. године). Руководио је и учествовао на више билатералних пројеката.

Године 2018. Славко Раденковић је организовао међунардни научни скуп MAGIC 2018 - The 3rd workshop on Magnetically Induced Currents in molecules, 2018, Крагујевац, Универзитет у Крагујевцу, Србија. Области научно-истраживачког рада Славка Раденковића обухватају развој и примену метода за рачунање и анализу магнетно индукованих струја у молекулима, примену савремених метода валентне везе у проучавању природе хемијског везивања, као и истраживање у области хемијске теорије графова.